Co z tą pchłą?

Co z tą pchłą?

Pchła jest jednym z najważniejszych pasożytów zewnętrznych występujących u naszych domowych pupili. Gatunków pcheł jest wiele, dla nas jako niewtajemniczonych w meandry entomologii istotne są trzy gatunki: pchła ludzka, psia i kocia. 

Chów gadów w niewoli, a stres

lek. wet. Jakub Sadłowski
Pojęcie stresu zostało po raz pierwszy zastosowane przez kanadyjskiego lekarza Hansa Hugona Selye`a. Stwierdził on w licznych eksperymentach  pojawienie się charakterystycznych objawów u  zwierząt poddanych działaniu różnych bodźców.

Cukrzyca świnek morskich

lek. wet. Jakub Sadłowski
Cukrzyca – diabetes mellitus – jest chorobą metaboliczną wielu gatunków zwierząt i człowieka, w której organizm nie produkuje lub nie wykorzystuje prawidłowo insuliny. Dokładne przyczyny jej powstawania u świnek nie są do końca poznane. 

Guzy gruczołu mlekowego u szczurów

lek. wet. Jakub Sadłowski
Guzy gruczołu mlekowego często spędzają sen z powiek właścicielom szczurzyc. Są obok guzów przysadki, najczęściej spotykanymi nowotworami.

Kontrola cyklu rujowego u fretki

Fretka (Mustela putorius furo) obecnie jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Jest to udomowiona forma tchórza, należy do rodziny łasicowatych który, jest drapieżnikiem polującym głównie na gryzonie. Spokrewnione są z nim skunks, borsuk, wydra, rosomak i kuna. Fretka może mieć z tchórzem płodne potomstwo, tchórzofretki.

Metaboliczne choroby kości gadów

lek. wet. Jakub Sadłowski
Chów i hodowla gadów stają się w Polsce z roku na rok coraz bardziej popularne. Niewłaściwe warunki utrzymania i żywienia sprzyjają rozwojowi chorób kośćca. Do najczęściej występujących należy wtórna pokarmowa i wtórna nerkowa nadczynność przytarczyc.

Metabolizm wapnia u królików i problemy z nim związane

lek. wet. Jakub Sadłowski
Króliki charakteryzuje wyjątkowo nietypowy, jak na ssaki,  metabolizm wapnia. Jest wyrazem stałego, dużego zapotrzebowania na związki niezbędne do budowy rosnących całe życie zębów. Trudne warunki życia oraz słaba dostępność wysokiej jakości pokarmu w środowisku naturalnym wymusiły, by zajęczaki mogły przyswajać jak najwięcej wapnia z pokarmu.

Ostrzegamy - Babeszjoza!

Lek wet. Renata Kurek
Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Przewlekła postępująca nefropatia szczurów

ek. wet. Jakub Sadłowski
Przewlekła postępująca nefropatia - chronic progresive nephropathy PPN -  jest jedną z częściej występujących chorób  szczurów w starszym wieku. Rozwija się powoli, począwszy od 12 miesiąca życia, początkowo nie dając objawów chorobowych. 

Skutki stosowania aspiryny u kotów!

Lek.wet. Marzena Cieciera
Na naszym rynku jest szereg leków, które są stosowane powszechnie przez nas na wszelakie dolegliwości takie jak bóle głowy, bóle kręgosłupa, bóle menstruacyjne, gorączkę, przeziębienia.

Świnki morskie, a witamina C

lek. wet. Jakub Sadłowski
Witaminy to duża grupa związków chemicznych o bardzo zróżnicowanej budowie, regulujących większość procesów zachodzących w organizmie. W przypadku świnek morskich jedną z najważniejszych jest witamina C, czyli kwas askorbinowy.